Kõik, mida teada: Esports Game Genres

Mängijad saavad panustada mitmele e-spordi žanrile ja igal žanril on oma ainulaadsed omadused. Selles artiklis arutame, millised on erinevad esportžanrid ja mille poolest need üksteisest erinevad. Panustajad peavad selle arusaama omandama, et teada saada, kuhu oma raha paigutada. Loomulikult soovite panustada e-spordimängudele, et mõistate nende toimimist. Järgmine on e-spordi populaarseimate mängužanrite loend.

Erik Kask
WriterErik KaskWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Esimese isiku tulistamismängud (FPS).

FPS-mängud on üks populaarsemaid e-spordi žanre ja koosnevad e-spordi mängudest, mis kasutavad mängijatele kaasahaarava kogemuse pakkumiseks esimese inimese vaatenurka. Blizzard Entertainmenti Overwatch on üks sellistest mängudest, mis kasutab oma mängus esimese inimese vaatenurka ning pakub publikule konkurentsivõimelist mängimist ja meelelahutust. Overwatch on üks enim mängitud mänge ja üks enim voogesitatud mänge Twitchis 2022. aasta seisuga. Muude FPS eSportsi mängude hulka kuuluvad Counter-Strike: globaalne rünnak (CS:GO), Call of Duty: Warzone, Lahinguväli, ja Rainbow Six Siege, teiste hulgas.

FPS-mängud on panustajate seas populaarsed, kuna pakuvad silmapaistvat mängijate kaasamist ja hoidmist. FPS-mängudes osalevate mängijate suur arv suurendab ka spordiennustuste pakkumist. FPS-mängude kasvav populaarsus muudab need paljudel spordiennustussaitidel kõrgeima reitinguga kategooriaks. Teil on raske leida e-spordi kihlveosaiti ilma FPS-mängudeta. Lisaks, kuna FPS-mänge mängitakse staadionitel suurüritustel ja neid edastatakse otseülekandes, meelitavad need kohale palju publikut.

Strateegia mängud

Strateegiamängud on e-spordimängud, mis hõlmavad strateegiat ja taktikat. Mängija peab võitmiseks ühendama strateegia õige taktikaga. Üks tuntumaid strateegiamänge on Civilization, kuid see pole tänapäeval esportmäng. Mängija peab arendama oma tsivilisatsiooni ja rajama infrastruktuuri, mida saab kasutada terve käigu või teatud aja jooksul.

Strateegiamängude populaarsus on aja jooksul kasvanud, kuna see nõuab kriitilist mõtlemist ja aktiivset meelt, et mõelda ette ja tuvastada iga käigu olulisi liigutusi, et saada vastase ees suurem eelis. Need kaks tegurit muudavad strateegiamängud meeldivaks vaatamiseks ja suurepäraseks panustamiseks.

Esport strateegiamängud

Lisaks tsivilisatsioonile hõlmavad ka muud strateegiapõhised spordialad Starcraft, Warcraft, Hearthstone (see on kaardimäng) ja Impeeriumide ajastu. Näiteks Starcraftis võib kaart olla tohutu ja mängijad peavad mõtlema strateegiale, enne kui saadavad oma armee üle kaardi, et vaenlase üksusi blokeerida.

Kasutada saab palju unikaalseid strateegiaid, nagu rünnak, baasi ehitamine jne. Siin peavad mängijad või meeskonnad kasutama oma multitegumtöö oskusi, kuna strateegiamängud nõuavad palju tähelepanu. Nad peavad meeles pidama andmeid oma ressursside, üksuste kohta, kus nende vaenlased asuvad, ja planeerima edasi, samal ajal kui nad peavad kontrollima oma tsivilisatsiooni või üksusi.

Battle Royale

Battle Royale mängud on ainulaadne žanr, mis hõlmab kiire tempoga, tegevusele orienteeritud mänge, kus mängijad peavad võitlema surmani. Põhimõtteliselt on see battle royale mängud; need on lühikesed ja mängijad peavad aja jooksul tapma nii palju vastaseid kui võimalik. Tavaliselt jääb kaardiruum aja jooksul aina lühemaks, samal ajal kui mängija või meeskond (max 4 mängijat) peab ellu jääma ja oma vastased teel tapma. Neid mänge mängivate inimeste arv on kiiresti kasvanud, muutes Battle Royale'i populaarseks e-spordižanriks.

Battle Royale mängude populaarsus tuleneb asjaolust, et need pakuvad lihtsat sisenemispunkti videomängud. Neil on ka suur mängijate seotus, kuna eesmärk on tappa teisi, kasutades kõiki olemasolevaid võimalusi ja suhteliselt väikese riskiga, et teised mängijad või NPC-d neid tapavad. Tänu nende põnevale mängule kipuvad inimesed neid mänge meelelahutuseks vaatama.

Battle Royale mängud hõlmavad PlayerUnknown's Battlegrounds, Fortnite, Apexi legendid, Warzoneja Paladins. Pidage meeles, et mõnede Battle Royale'i mängude mängimiseks võib olla vaja tipptasemel arvutit, teiste puhul aga mitte. Seega, kui teil on väike eelarve, võiksite oma mängu valimisel hoolikalt kaubelda.

MOBA

MOBA, täismahus Multiplayer Online Battle Arena (MOBA). See on strateegiamängu mitme mängijaga režiim. Üks mängija võtab tegelase rolli ja teised mängijad võtavad enda kanda vaenlase rollid. MOBA mängijaid nimetatakse "kangelasteks", "tšempioniteks" või "agentideks" (st tegelane, kes juhib MOBA mängu), kellel on oma spetsiifilised oskused ja võimed. Nad üritavad hävitada vaenlaste baasi, omandades piisavalt ressursse ja kogemusi ning alistades vastased, et mäng võita. Igas meeskonnas on 5 mängijat, kellel on tavaliselt oma rollid: mid-laner, jungler, bot laneres (adc ja support) ja top-lanere. Kõik nad peavad koostööd tegema, suhtlema ja teadma, millal tülli minna. Eesmärk on hävitada põhieesmärk, "Nexus", kuid meeskonnad peavad hävitama teel olevad tornid, et jõuda viimasesse etappi.

MOBA mängude populaarsus on aja jooksul kasvanud, kuna need pakuvad lihtsat sisenemispunkti reaalajas strateegiamängudesse. Tänu lihtsatele reeglitele ja kiirele mängule on neil ka suur mängijate kaasatus. Internetis on palju MOBA eSpordi mänge, kuid kõige populaarsemad on need Dota 2, Tormi kangelased, ja legendide liiga.

Dota 2 on maailma suurim digitaalne turniir, kus osalevad inimmängijad ja millel on üle 100 miljoni registreeritud mängija üle maailma. Selle ürituse finaal toob kaasa kümnete miljonite dollarite väärtuses auhinnafondi ja seda on nimetatud rahvusvaheliseks.

Heroes of the Storm on väga populaarne ka mängijate seas üle maailma. See on arvutimäng, mille on välja töötanud Blizzard Entertainment ja mis ilmus 2015. aastal pärast tohutut edu beetatestimisel. See sisaldab tegelasi erinevatest Blizzardi frantsiisidest, nagu Warcraft, Overwatch, Diablo ja StarCraft: Brood War.

League of Legends on MOBA mäng, mis on e-spordis ülipopulaarseks saanud. See sai alguse 2009. aastal ja sellest ajast on saanud üks enim mängitud mänge. 2022. aasta seisuga mängib LoL-i iga kuu vähemalt 100 miljonit inimest.

Võitluslikud esportmängud

Fighting eSports žanr on tõenäoliselt vanim e-spordi žanr turul. Juba 1990. aastatel mängiti e-spordi võitlust juba arvutis, Xboxis või Playstationi konsoolis mängivate mängijatega. Kaks näidet populaarsetest võitlusmängudest hõlmavad Capcomi Street Fighteri sari, Mortal Combat sari ja SNK sari Fatal Fury. Mängud on sarnased traditsiooniliste spordialadega; paljud mängijad oskavad neid mänge seostada teiste spordialadega. Muud selle žanri mängud hõlmavad Tekken, Soul Caliber ja King of Fighters.

E-spordi võitlusmänge on nelja tüüpi. Nende hulka kuuluvad 2-D hävitajad, 3-D hävitajad, 5-D hävitajad ja platvormkaklejad. 2-D võitlusmängud on nii lihtsad; need on kahemõõtmelised spraidid, mis kerivad ekraanil ülespoole. Igal 2-D võitlejamängul on oma ainulaadsed käigud, kuid mängijad saavad vastase alistamiseks kasutada samu tehnikaid.

3-D võitlusmängud näevad mängimise ajal välja peaaegu nagu traditsiooniline jalgpall; ei ole mingeid tõkkeid ega piiranguid, kui kaugele sportlane võib üle väljaku hüpata või kui palju raskust ta suudab tõsta. 5-D võitlejad on traditsioonilistele spordialadele kõige lähemal. Neid mängitakse 2D mänguväljakul, kuid virtuaalsportlastele antakse täielik 3D keha. Võitlev mängija saab liigutada oma tegelast üles, alla, edasi ja tagasi sealt, kus ta peab olema.

Võidusõidu- ja spordisimulaatorid

Võidusõidu- ja spordisimulaatorite žanris peavad mängijad olema oma parimas vormis erinevates sõidukites või spordimeeskondades. Mängijad võistlevad üksteisega keerulises keskkonnas. Populaarsed võidusõidu- ja spordimängud hõlmavad FIFA, NBA2K, Project Gotham Racing, Gran Turismo, Forza Motorsport ja Tiger Woodsi PGA Tour seeria. Võitlused ei ole neis mängudes sõitjate seas nii võitluslikud kui võitlusmängudes, kuid võistlusstiil meenutab mõnes mõttes traditsioonilist spordiala.

Simulaatoritel on realistlik graafika, mis meenutab väga tõsieluvõistlusi ja staadioneid. Mängijad saavad valida võidusõiduautode hulgast, et sõita või võistelda erinevatel spordiüritustel, kasutades virtuaalset jalgpalliväljakut.

Simulatsiooniga e-spordimänge on kahte tüüpi: SimSport ja TrackMania. SimSport hõlmab professionaalseid võidusõidusarju, nagu FIA World Touring Car Series. SimSport sisaldab ka mitmeid reaalseid spordialasid, nagu F1, Nascar, MotoGP ja palju muud.

TrackMania võidusõidus saavad mängijad valida erinevate sõidukite hulgast, et sõita virtuaalmaailma erinevatel radadel. Mängijad saavad kordamööda sõita, püüdes ületada vastase aega ühel rajal või võistelda samaaegselt mitmel võistlusel erinevatel radadel, mis sisaldavad takistusi, nagu hüpped ja tunnelid.

Millisele esportmängule on kõige parem panustada?

Panustada saab paljudele e-spordimängudele. Ja kuigi parim esportmäng, millele panustada, võib sõltuda panustajast, on e-spordimänge, mida paljud panustajad armastavad. Parimate e-spordimängude valimiseks panustamiseks peaksid panustajad arvestama selliste teguritega nagu mängu üldine populaarsus, minimaalne ja maksimaalne panus, võiduks vajalik oskuste tase ja selle struktuur.

Sellegipoolest on mõned parimad e-spordi mängud, millele panustada, on järgmised:

Overwatch

Seda mängu on kirjeldatud kui "segu pongi ja "Call of Duty" vahel. Eesmärk on hävitada vastaste baas, kaitstes samal ajal enda oma. Tänu oma lihtsatele reeglitele, lihtsale mängimisele ja kiirele tegevusele Overwatch on kiiresti muutumas üheks populaarseimaks e-spordimänguks.

Dota 2

See on online-lahinguareen (ehk MOBA), mida mängivad kaks meeskonda, kus mõlemal poolel on viis mängijat (erinevalt League of Legendsis kolmest). Panustajad saavad teiste kihlveoturgude hulgas valida, kas panustada parimatele Dota 2 meeskondadele või parimatele Dota 2 mängijatele.

Counter-Strike: globaalne rünnak

See on esimese isiku tulistamismäng, mida mängitakse terroristide ja terrorismivastaste meeskondades. Mäng sobib suurepäraselt panustamiseks oma tohutu kogukonna, hõlpsasti mõistetava olemuse ja saadaolevate erinevate panustamisvõimaluste tõttu.

About the author
Erik Kask
Erik Kask
About

Sügavalt juurdunud Eesti digirevolutsiooni ja mängukirglikkusega on Erik Eesti-kesksete online-kasiino juhendite taga olev pioneeri. Tema töö sujuvalt põimib kohalikku võlu rahvusvaheliste mängustandarditega, võites mängijate usaldust.

Send email
More posts by Erik Kask